Header Ads

ad

It Follows, The Babadook και Dead Snow 2 οι νικητές στο Fantastic Fest 2014


Το Fantastic Festival 2014 έφτασε στο τέλος του με την καθιερωμένη απονομή των βραβείων. 
Παρακάτω ακολουθούν αναλυτικά οι βραβευμένες ταινίες ανά είδος:


ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ

THE TALE OF PRINCESS KAGUYA (σκηνοθέτης Isao Takahata)



ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ "NEXT WAVE"

Καλύτερη ταινία: IT FOLLOWS (σκηνοθέτης David Robert Mitchell) 

Καλύτερος σκηνοθέτης: Miroslav Slaboshpitsky (THE TRIBE)
Καλύτερο σενάριο: David Robert Mitchell (IT FOLLOWS)
Καλύτερος ηθοποιός: Lou Taylor Pucci (SPRING)
Καλύτερη ηθοποιός: Amy Everson (FELT)


Βραβείο Ταινιών Φαντασίας

Καλύτερη ταινία: ALLELUIA (σκηνοθέτης Fabrice Du Welz)

Καλύτερος σκηνοθέτης: Fabrice Du Welz (ALLELUIA)
Καλύτερο σενάριο: Tetsuya Nakashima, Maiko Tedano και Nobuhiro Monma (THE WORLD OF KANAKO) 
Καλύτερος ηθοποιός: Laurent Lucas (ALLELUIA)
Καλύτερη ηθοποιός: Lola Duenas (ALLELUIA) 


Βραβείο Ταινιών Τρόμου

Καλύτερη ταινία: THE  BABADOOK (σκηνοθέτης Jennifer Kent)

Καλύτερο σενάριο: Jennifer Kent (THE BABADOOK)
Καλύτερος σκηνοθέτης: Martin De Salvo (DARKNESS BY DAY)
Καλύτερος ηθοποιός: Noah Wiseman (THE BABADOOK)  
Καλύτερη ηθοποιός: Essie Davis (THE BABADOOK)


Βραβείο Κωμικών Ταινιών

Καλύτερη ταινία: DEAD SNOW 2: RED VS DEAD  (σκηνοθέτης Tommy Wirkola)

Καλύτερος σκηνοθέτης: Hans Petter Moland (IN ORDER OF DISAPPEARANCE)
Καλύτερο σενάριο: Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen και Tommy Wirkola (DEAD SNOW 2: RED VS DEAD)
Καλύτερος ηθοποιός: Pal Sverre Hagen (IN ORDER OF DISAPPEARANCE)
Καλύτερη ηθοποιός: Sylvia Hoeks (BROS BEFORE HOS)


Βραβείο Ντοκυμαντέρ

Καλύτερη ταινία: KUNG FU ELLIOT (σκηνοθέτης Jaret Belliveau)

Καλύτερος σκηνοθέτης: Tim Grabham, Jasper Sharp (THE CREEPING GARDEN)


Ταινίες τρόμου-μικρού μήκους

Νικήτρια: THE STOMACH σκηνοθέτης Ben Steiner

Δεύτερη καλύτερη: INVADERS  σκηνοθέτης Jason Kupfer


Ταινίες φαντασίας-μικρού μήκους

Νικήτρια: THE VOICE THIEF σκηνοθέτης Adan Jodorowsky

Δεύτερη καλύτερη: MY FATHER IS A BIRD  (σκηνοθέτης Boaz Debby) και SOLITUDO (σκηνοθέτης Alice Lowe)


Ταινίες κινουμένων σχεδίων-μικρού μήκους

Νικήτρια: THE CHAPERONE (σκηνοθέτης Fraser Munden) 

Δεύτερη καλύτερη: DAY 40 (σκηνοθέτης Sol Friedman)


Βραβείο FANTASTIC ARCADE

Καλύτερη ταινία: BANANA CHALICE (από τον Kyle Reimergartin)


Βραβείο MERCADO FANTASTICO

Χρυσό βραβείο: HAVANA VAMPIRE TERRITORY (σκηνοθέτης Carlos Lechuga) και THE TURNED (σκηνοθέτης Andres Rosende)

Αργυρό βραβείο: FIERCE (σκηνοθέτης Francisco Lorite)
Χάλκινο βραβείο: HURT (σκηνοθέτης Pablo Proenza)


Ειδική μνεία της κριτικής επιτροπής για τη "Ζωντανή διατήρηση του πνεύματος των 80's": THE SHADOWDWELLERS (παραγωγός Erick Salomon)


Βραβείο επιτροπής Work in Progress και βραβείο Χημείας: FRONDOSO EDEN DEL CORAZON (σκηνοθέτης Juan Manuel Fodde)


Βραβείο Morbido/Latam Consultation: EAT ME (σκηνοθέτης David Michan)


Βραβείο Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Beyond the Window Coproduction Meetings: HAVANA VAMPIRE TERRITORY (σκηνοθέτης Carlos Lechuga) και THE SHORE (σκηνοθέτης Juan Felipe Orozco)


Βραβείο Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Bloody Work in Progress: SCHERZO DIABOLICO (σκηνοθέτης Adrian Garcia Bogliano)


Βραβείο KING OF SHAKEYFACE
Andrew Todd

Αναδημοσίευση από FilmBoy.